Avrupa Hun Devleti Atilla dönemi

Avrupa Hun Devleti

Atilla Dönemi Hunların başına Atilla ve kardeşi Bleda 434 birlikte geçtiler, fakat 445 Bleda’nın ölmesi zerinde Atilla tek başına Hun hükümdarı oldu. Atilla’nın amacı Doğu ve Batı Roma imparatorluklarını egemenliği altına almaktı.

 

         ATİLLA’NIN SEFERLERİ:

 

1.Birinci Balkan Seferi(441–442)  Bizans ‘ın Margos Antlaşması’nın şartılarına uymaması üzerine Atilla sefere çıktı .

 

2. İkinci Balkan Seferi (447)  Bizans German kavimleri kışkırtarak yıllık vergisini ödemek istememesi gibi nedenlerden dolayı Atilla, yeniden Bizans üzerinde sefere çıktı.

 

3. Batı Roma (Galya) Seferi (451)  Bizans üzerinde egemenlik kurduğuna inanan Atilla, bu sefer Batı Roma yöneldi ama bir bahane bulması gerekiyordu.”Daha önce bir nişan yüzüğü gönderen İmparator II. Valentin’in kız kardeşi Honoria teklifi kabul ettiğini bildirdi ama çeyiz olarak imparatorluğun yarısını istedi. Bu isteğin kabul edilmemesini savaş sebebi sayan Atilla Batı Roma seferine çıktı. Yapılan savaş çok şiddetli geçti. Bir gün boyunca süren savaşın galibi belli değildir. Ancak bu savaştan sonra, Romalı General Aetyus gözden düşmüş olması ve bir yıl sonra Roma üzerinde yürüyen Atilla karşısına askeri bir güç çıkarmaması Romalıların bu savaşta çok büyük kayıplar verdiklerinin bir kanıtıdır.

 

4.İtalya Seferi (452) Atilla yüz bin kişilik bir orduyla Alpleri aşarak İtalya girdi. Bunun karşısında Roma Senatosu barış görüşmeleri için, Papa I.Leon göndermeye kararını aldı ve Atilla Papanın barış ricasını kabul etti

 

         Avrupa Hun Devleti Bulgarların ve Macarların devlet olarak ortaya çıkışında önemli rol oynadılar.

                                                                         Kaynak: Lise 1 Tarih

 

Geri dönmek için TIKLAYINIZ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !